Trump elnökségének közeledtével sorra mondják fel a nagy cégek a sokszínűségi programjaikat
Az amerikai üzleti szféra gyorsan reagál a politikai nyomás változásaira.
Az emberek nem tudják, hogy miért, de érzik, hogy elégedetlenek.
„A dolgozók azt látják, hogy a felső osztály megállíthatatlanul gazdagodik, miközben ők sehogy se jutnak egyről a kettőre – a bérek stagnálnak, és akik szegénységben születtek, egyre kevésbé tudnak kitörni belőle. Az Egyesült Államokban – ahol a legjobban kidomborodik a politika polarizációja – sokan ezt az »amerikai álom« halálának titulálják, hiszen az Egyesült Államok éthosza eddig az volt, hogy indulj bárhonnan is az életben, szorgos és kemény munkával te is fel tudsz emelkedni. Ahogy ez egyre kevésbé igaz, az emberek egyre elégedetlenebbek, az elégedetlenségükre pedig rátelepednek a szélsőséges politikai nézetek, amik az eddigi rend eltörlését ígérik: úgy volt, hogy Trump majd lecsapolja a washingtoni politikai mocsarat, és hazahozza a munkákat Ázsiából, a másik oldalon pedig Bernie Sanders és Alexandria Ocasio-Cortez ígéri, hogy majd a pokolba adóztatják a gazdagokat és felszámolják a rendszerszintű rasszizmust.
Persze az európai fejlett világ sem teljesen mentes ezektől a folyamatoktól. Ahogy azt fentebb láthattuk, itt is ugyanúgy nőnek az egyenlőtlenségek, mint máshol, a helyzet azonban még közel sem olyan rossz, mint a tengerentúlon. A politikai megosztottság Európában is egyre nő, bár a fő frontvonal egyelőre elsősorban a bevándorlás kérdése körül húzódik. Persze van itt még ellentét a szorosabb politikai integráció kérdése körül is, de a hangulat közel sem olyan tüzes, mint Amerikában.
Mindez hovatovább nem hogy negálja a politikai súrlódás kultúrharcos értelmezését, hanem pont hogy értelmet ad neki. A jelenlegi rendszerben csalódott emberek a másik oldalt hibáztatják a történtekért, miközben természetesen abban sem értenek egyet, hogy miként is nézzen ki majd az eljövendő új kor.